Разлика помеѓу преработките на „Стадион Фејенорд“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
Стадионот го користи фудбалскиот клуб Фејенорд, еден од најсилните клубови во [[Холандија]]. Исто така, тој долго време бил место каде своите домашни натпревари ги играла [[Фудбалска репрезентација на Холандија|Фудбалската репрезентација на Холандија]], како и домаќин на повеќе од 150 меѓународни натпревари, првиот од нив бил одигран против [[Белгија]], на [[2 мај]] [[1937]] година. Покрај тоа, рекордни девет [[УЕФА]] финални натпревари биле одиграни на овој стадион. Последниот од нив бил одигран во [[2002]] година во финалето на Купот на УЕФА, каде Фејенорд (патем како домаќин) ја поразил Борусија од [[Дортмунд]] со резултат од 3:2.
 
Во [[2000]] година, на стадионот се одиграло финалето на [[ЕвропскотоЕвропско првенство во фудбал 2000|Европското првенство]] во фудбал одржано во [[Белгија]] и [[Холандија]], каде што [[Фудбалска репрезентација на Франција|Франција]] ја поразила [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]] во продолжение.
 
Во моментов се дизајнира нов стадион за Фејенорд. Веќе го добил прекарот „''De Nieuwe Kuip''“ кој треба да се наоѓа на само неколку стотини метри од сегашниот стадион и ќе има капацитет од околу 80.000 до 100.000 седишта.

Прегледник