Разлика помеѓу преработките на „Хрватска кујна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 1.336 бајти ,  пред 1 година
ситно средување
с (Виолетова ја премести страницата Хрватска Кујна на Хрватска кујна)
(ситно средување)
[[Податотека:Meso_z_tiblice_-_servirano_(Croatia).JPG|мини|Месо – свинско од тиблитса дрвени буриња од [[Меѓимурска жупанија|Međimurje Каунти]], северна Хрватска]]
'''Хрватската кујна''' е хетерогена и е позната како кујна на региони, бидејќи секој регион на [[Хрватска]] има своја посебна кулинарска традиција. Неговите корени датираат од дамнешните времиња. Разликите во изборот на храна и начините на готвење се најзабележителни во континенталните и во крајбрежните региони. Копнената кујна е повеќе карактеризирана од претходните Словени и неодамнешните контакти со соседните култури—[[Унгарска кујна|унгарски]] и [[Турска кујна|турски]], со користење на маст за готвење, и зачините, како [[црн пипер]], [[Црвен пипер|пиперка]] и [[лук]]. Крајбрежниот регион го носи влијанието на грчката и Римската кујна, како и на подоцнежната Медитеранската кујна, особено италијанска (Венецијанскa). Крајбрежните кујни користaт [[маслиново масло]], и билки и зачини како што се рузмарин, [[Обична жалфија|жалфија]], ловоров лист, [[Обично оригано|оригано]], [[Мајоран|риган]], [[цимет]], [[Каранфилче|карамфил]], оревче, лимон и кора од портокал. Народното традиционално готвење е базирано на креативни варијации на неколку основни состојки (житарици, млечни производи, месо, риба, зеленчук, ореви) и процедури во готвењето (варење, пржење, печење), додека буржоаската кујна вклучува повеќе комплицирани процедури и употреба на избрани билки и зачини. Сувомеснатото е дел од хрватската кулинарска традиција во сите региони. Храната и рецептите од другите поранешни [[Југославија|Југословенски]] земји се исто така популарни во Хрватска.
[[Податотека:Homar_3.jpg|мини|ЈастребЈастог од дел на далматијаДалмација]]
'''Хрватската кујна''' е хетерогена и е позната како кујна на региони, бидејќи секој регион на [[Хрватска]] има своја посебна кулинарска традиција. Неговите корени датираат од дамнешните времиња. Разликите во изборот на храна и начините на готвење се најзабележителни во континенталните и во крајбрежните региони. Копнената кујна е повеќе карактеризирана од претходните Словени и неодамнешните контакти со соседните култури—[[Унгарска кујна|унгарски]] и [[Турска кујна|турски]], со користење на маст за готвење, и зачините, како [[црн пипер]], [[Црвен пипер|пиперка]] и [[лук]]. Крајбрежниот регион го носи влијанието на грчката и Римската кујна, како и на подоцнежната Медитеранската кујна, особено италијанска (Венецијанскa). Крајбрежните кујни користaт [[маслиново масло]], и билки и зачини како што се рузмарин, [[Обична жалфија|жалфија]], ловоров лист, [[Обично оригано|оригано]], [[Мајоран|риган]], [[цимет]], [[Каранфилче|карамфил]], оревче, лимон и кора од портокал. Народното традиционално готвење е базирано на креативни варијации на неколку основни состојки (житарици, млечни производи, месо, риба, зеленчук, ореви) и процедури во готвењето (варење, пржење, печење), додека буржоаската кујна вклучува повеќе комплицирани процедури и употреба на избрани билки и зачини. Сувомеснатото е дел од хрватската кулинарска традиција во сите региони. Храната и рецептите од другите поранешни [[Југославија|Југословенскиjугословенски]] земји се исто така популарни во Хрватска.
 
== Јадења од месо ==
<grammarly-btn><div class="_1BN1N Kzi1t BD-0J _7_mnr MoE_1 _2DJZN" style="z-index: 2; transform: translate(372.042px, 676px);"><div class="_1HjH7"></div></div></grammarly-btn>
 
* СпецијалитетиСпецијалитетите од скара се наречени ''роштиљ'', оние што се печени ''се нарекуваат ''ражња''
== Месо и игра ==
<grammarly-btn><div class="_1BN1N Kzi1t MoE_1 _2DJZN" style="z-index: 2; transform: translate(355.042px, 946.073px);"><div class="_1HjH7"></div></div></grammarly-btn>
 
* Специјалитети од скара се наречени ''роштиљ'', оние што се печени ''се нарекуваат ражња''
* ''pod pekom'' значи дека садот е ставен во камена рерна под метален капак. Готвачот става топол јаглен на капак, така што оброкот е варен полека во својот сок. Специјалитетите варени ''pod pekom'' вклучуваат јагнешко, телешко, и октопод.
 
<grammarly-btn><div class="_1BN1N Kzi1t BD-0J _7_mnr MoE_1 _2DJZN" style="z-index: 2; transform: translate(372.042px, 1217.47px);"><div class="_1HjH7"></div></div></grammarly-btn>
[[Податотека:Meso_z_tiblice_-_servirano_(Croatia).JPG|мини|Месо – свинско од тиблитса дрвени буриња од [[Меѓимурска жупанија|Međimurje Каунти]], северна Хрватска]]
 
== Морска храна ==
<grammarly-btn><div class="_1BN1N Kzi1t MoE_1 _2DJZN" style="z-index: 2; transform: translate(354.01px, 2959.54px);"><div class="_1HjH7"></div></div></grammarly-btn>
[[Податотека:Homar_3.jpg|мини|Јастреб од дел на далматија]]
 
== Чорби ==
[[Податотека:Gulyas080.jpg|мини|[[Гулаш]] е многу популарен во поголемиот дел на Хрватска]]
<grammarly-btn><div class="_1BN1N Kzi1t MoE_1 _2DJZN" style="z-index: 2; transform: translate(355.042px, 4703.01px);"><div class="_1HjH7"></div></div></grammarly-btn>
Чорбите со зеленчук со мала количина на месо или колбаси се сметаат како здрав, традиционален оброк. Павлака (во Северна Хрватска) или маслиново масло (на брегот) може да се додаде на тањирчинијата само пред сервирање. Чорбите со месо често се подготвени од страна на мажите во отворен простор. Во Далматинската урбана кујна, зачините како што се цимет и каранфил, суви сливи, суви смокви, јаболка и друго овошје понекогаш се додаваат во чорбите со месо.
<grammarly-btn><div class="_1BN1N Kzi1t BD-0J _7_mnr MoE_1 _2DJZN" style="z-index: 2; transform: translate(372.042px, 4944.41px);"><div class="_1HjH7"></div></div></grammarly-btn>
[[Податотека:Gulyas080.jpg|мини|Гулаш е многу популарен во поголемиот дел на Хрватска]]
 
== Тестенини ==
<grammarly-btn><div class="_1BN1N Kzi1t MoE_1 _2DJZN" style="z-index: 2; transform: translate(355.042px, 6277.15px);"><div class="_1HjH7"></div></div></grammarly-btn>
Тестенините се најпопуларни во хрватската кујна, особено во регионот на далмација. ''Manistra na pome'' (тестенини со сос од домати) е главен. Други популарни сосови вклучуваат крем сос од печурки, сос со мелено месо и многу други. Свежи тестенини се додаваат во супи и чорби, или подготвени со сирење, зелка, дури и со ореви или семе од афион. 
<grammarly-btn><div class="_1BN1N Kzi1t _7_mnr MoE_1 _2DJZN" style="z-index: 2; transform: translate(355.042px, 6556.54px);"><div class="_1HjH7"></div></div></grammarly-btn>
 
== НаводиЛитература ==
* "Hrvatska za stolom – mirisi i okusi Hrvatske", Ivanka Biluš et al., Zagreb:Alfa, Koprivnica: Podravka, 1996, 192 p., illustrated in color, (Biblioteka Anima Croatarum, 2) {{ISBN|953-168-104-X}}
<grammarly-btn><div class="_1BN1N Kzi1t MoE_1 _2DJZN" style="z-index: 2; transform: translate(354.01px, 17226.6px);"><div class="_1HjH7"></div></div></grammarly-btn>{{Reflist}}
*"Hrvatska vina" (Croatian wines), Fazinić Nevenko, Milat Vinko, illustrated, 159 p., 1994, {{ISBN|953-173-061-X}}
 
[[Категорија:Балканска кујна]]
[[Категорија:Хрватска кујна]]

Прегледник