Разлика помеѓу преработките на „Синусен бран“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 257 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[[File:Sine and Cosine.svg|thumb|400px|right|Графичките прикази на функциите синус и [[тригонометриски функции#косинус|косинус]] се синусоиди со различни фази.]]
'''Синусен бран''' или '''синусоид''' е математичка крива која ги опишува непречено периодични осцилација. Синус бран е континуиран бран. Именувана е по синус функцијата, на која е графиконот. Тоа се случува често во чиста и применета математика, како и во физиката, инженеринг, процесирање на сигналот и многу други полиња. Својата најосновна форма како функција од времето на вклучување (t) е:
 

Прегледник