Разлика помеѓу преработките на „Синусен бран“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: = Синусен бран = Синусен бран или синусоид е математичка крива која ги опишува непр...)
 
Синусен бран или синусоид е математичка крива која ги опишува непречено периодични осцилација. Синус бран е континуиран бран. Именувана е по синус функцијата, на која е графиконот. Тоа се случува често во чиста и применета математика, како и во физиката, инженеринг, процесирање на сигналот и многу други полиња. Својата најосновна форма како функција од времето на вклучување (t) е:
 
:<math>y(t) = A\sin(2 \pi f t + \varphi) = A\sin(\omega t + \varphi)</math>
 
каде што:

Прегледник