Аорта: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 38 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
[[File:An opened aorta.jpg|thumb|250px|left|<center>Аортата свинска ја отвораш покажува, исто така, некои оставајќи артериите.</center>]]
'''Аортата''' е најголемата [[артерија]] во човечкото тело.
 
[[File:An opened aorta.jpg|thumb|250px|left|<center>Аортата свинска ја отвораш покажува, исто така, некои оставајќи артериите.</center>]]
Излегува од левата срцева комора и гранејќи се на повеќе артерии носи оксидирана крв низ целото тело. Најпрвин оди нагоре ([[нагорна аорта]]), формира аортен лак, се спушта во градната празнина како градна аорта и стомачната празнина како стомачна аорта.
 
== Клиничко значење ==
{{Никулец за анатомија}}
 

Прегледник