Разлика помеѓу преработките на „ФК Болоња“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 292 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox football club 2
| image color1 = blue
| color2 = #FF0000
| clubname = Болоња
| image = [[Податотека:Bologna F.C. 1909 logo.png|150px]]
| image =
| fullname = Фудбалски клуб Болоња
| nickname = ''Рособлу''
| founded = 1909
| ground = [[Стадион Ренато Дал'Ара|Ренато Дал'Ара]], [[Болоња]], [[Италија]]
| capacity = 38,279
| chrtitle = Претседател
| chairman = Албано{{flagicon|Канада}} Гуаралди[[Џои Сапуто]]
| mgrtitle = Тренер
| manager = {{flagicon|Италија}} [[СтефаноФилипо ПиолиИнзаги]]
| league = [[{{Лига-Серија А]]}}
| season = [[2011–12 Серија А 2017-2018|2011–122017–18]]
| position = Серија А, 9ти15-ти
| website = http://www.bolognafc.it/
|pattern_b1=_bologna1718H
|pattern_la1=_bologna1213h|pattern_b1=_bologna1213h|pattern_ra1=_bologna1213h
|body1=000080
|leftarm1=FFFFFF|body1=FFFFFF|rightarm1=FFFFFF|shorts1=FFFFFF|socks1=000080
|pattern_la1=_bologna1718H
|pattern_la2=_bologna1213a|pattern_b2=_bologna1213a|pattern_ra2=_genoa1213a
|leftarm1=000080
|leftarm2=DD0000|body2=FFFFFF|rightarm2=000080|shorts2=000080|socks2=FFFFFF
|pattern_ra1=_bologna1718H
|pattern_la3=_bologna1213t|pattern_b3=_bologna1213t|pattern_ra3=_bologna1213t
|rightarm1=000080
|leftarm3=FFFFFF|body3=FFFFFF|rightarm3=FFFFFF|shorts3=283232|socks3=283232
|pattern_so1=_bologna1718H
|pattern_sh1=_bologna1718H
|shorts1=ffffff
|socks1=153288
|pattern_la2=_bologna1718A
|pattern_b2=_bologna1718A
|pattern_ra2=_bologna1718A
|pattern_sh2=_bologna1718A
|pattern_so2=_bologna1718A
|pattern_la3=_bolognafc1617t
|body2=ffffff
|pattern_b3=_bolognafc1617t
|leftarm2=ffffff
|pattern_ra3=_bolognafc1617t
|rightarm2=ffffff
|shorts2=ffffff
|pattern_sh3=_bolognafc1617t
|socks2=D8F781
|pattern_so3=_bolognafc1617t
}}
'''ФК Болоња''' е [[Италија|италијански]] [[Фудбал|фудбалски]] клуб од градот [[Болоња]], формиран во [[1909]] година. Низ историјата тие имаат освоено седум титули во [[Серија А|италијанското првенство]] и се шестиот најуспешен тим во [[Италија]].

Прегледник