Вилхелм II (Германија): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Водел милитаристичка политика, ја унапредил воената индустријата, морнарицаа и го охрабрил освојувањето на прекуморските територии ({{lang-de|Weltpolitik}}).
 
Во [[Првата светска војна]] бил главно командант на германската војска, во сојузништво со [[Австроунгарија]]. Пред крајот на војната се одлучил за капитулација, но го абдицирал текот под притисок на [[9 ноември]] [[1918]]. Наредниот ден заминал за [[Холандија]], каде што побарал и добил азил и тука го провел својотпоминал остатокостатокот од животот.
 
== Поврзано ==
Анонимен корисник

Прегледник