Фуга (музика): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(средување)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Wtk1-fugue2-page1-mm1-9.png|мини|Тактови 1-9 од Фугата бр. 2 во це-мол во три гласа, [[Јохан Себастијан Бах|Ј.С. Бах]]]]
'''Фуга''' (од {{lang-la}}[[латински]]: ''fuga'' = „бегство“) е композициски принцип во музиката, што се постигнува со нижење на музички имитации. Фугата може да биде единствен композициски принцип во музичкото дело, но структурите направени во согласност со овој принцип може да бидат вклучени во други музички форми, како што се [[кантата]], [[миса]], [[концерт]] или [[увертира]].
 
Терминот ''фуга'' се користел уште во 14 век за да се одбележи музичкиот [[канон (музика)|канон]], а подоцна и имитациите. Своето сегашно значење фугата го добила во текот на 17 век. Во ерата на високиот [[барокна музика|барок]], фугата стана посебна музичка форма.

Прегледник