Прејди на содржината

Тропски циклон: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Hurricane Adrian May 19 915.jpg|thumb|right|325px|Ураганот Адријан]]
Во [[метеорологија|метеорологијата]], '''тропски циклон''' ('''тропска бура''', '''тајфун''', '''оркан'''<ref>{{ДРМЈ|оркан}}</ref> или '''ураган''', зависно од силата и локацијата) е вид систем на низок [[атмосферски притисок]] што обично се формира во [[Тропи|тропските краишта]]. Иако тие се многу разорни, тропските циклони претставуваат важен дел на системот на [[атмосферска циркулација]], што ја движи топлината од екваторијалниот регион до погорните географски ширини.
Еден од најпознатите урагани е „[[Рита (ураган)|Рита]]“. Тропскиот циклон кој при површината на земјата има брзина до 17 м/с се вика тропска депресија; циклон со брзина до 33 м/с се вика тропска бура, а пак циклон со брзина над 33 м/с се нарекува ураган (на Атлантикот и во источниот дел од Тихиот Океан) или [[тајфун]] (во северозападниот дел од [[Тихи океан]].