Разлика помеѓу преработките на „Разузнавачка служба“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
[[File:Nhb-exterior-020.jpg|thumb|250px|Центарот за разузнавање Џорџ Буш е седиште на [[Централна разузнавачка агенција|Централната разузнавачка агенција]] во САД.]]
[[File:Nhb-exterior-020.jpg|thumb|250px|The [[George Bush Center for Intelligence]] is the headquarters of the [[Central Intelligence Agency]].]]
'''Разузнавачка служба''' е [[владина агенција]] одговорна за собирање, [[Intelligence analysis|анализа]], и експлоатација на информации со цел поддршка на спроведување на законот, [[националната безбедност]], [[војската]], и [[надворешната политика]].<ref name=BI>{{cite web|url=http://www.businessinsider.com/17-agencies-of-the-us-intelligence-community-2013-5|work=[[Business Insider]]|title=These 17 Agencies Make Up The Most Sophisticated Spy Network In The World|author=Szoldra, Paul|date=May 11, 2013}}</ref>
 

Прегледник