Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Никулец“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
dada
с (Отстрането уредувањето на 92.53.46.181, вратено на последната верзија на 78.163.143.226)
(dada)
<small></small>{{внимание}}
 
Некои статии го почнуваат својот вики живот како '''[[:Category:Никулец|никулци]]'''. '''Никулец''' е мала статија што се состои од кус пасус или неколку зборови. Освен со неколку најбитни податоци, никулците не успеваат да ја покријат темата на статијата. Тие се легитимни и нивната улога е да се иницира и затемели интерес за предложената тема. Но никулците не се цел сами за себе, туку претставуваат повик за нова и побогата содржина. Ако направиш никулец, обележи го со '''<nowiki>{{Никулец}}</nowiki>''' во првиот ред на текстот од статијата. На тој начин ќе дадеш сигнал на други викисатели дека има статија која бара помош и ке ја одбележиш статијата со ова порака: da vi ebam mater
 
::''Ова статија е <font color="0000FF"><u>'''никулец'''</u></font>. Кликни на <font color="0000FF">"уреди"</font> да ја прошириш статијата.''
Анонимен корисник

Прегледник