Разлика помеѓу преработките на „Лорис Кариус“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 62 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
|nationalteam-update =
}}
'''Лорис Свен Кариус''' ({{роден на|22|јуни|1993}}) е германски професионален фудбалер кој игра како голман во клубот на [[ПремиерФК лигатаЛиверпул|Ливерпул]] во [[ФКПремиер Ливерпул|Ливерпуллигата]]. Тој ја претставувашепретставувал Германија на ниво на младимладите репрезентации.
 
Кариус ја започнал својата кариера со [[ФК Штутгарт|Штутгарт]] пред да се пресели во [[ФК Манчестер Сити|Манчестер Сити]] во 2009 година. По две години во младинскиот систем во Манчестер Сити, тој се вратил во Германија сово Мајнц 05. Тој се етаблирал како голман од прва изборна страна на [[Бундеслига|Бундеслигата]] пред да префрли во Ливерпул во 2016 година за сума од 4,75 милиони фунти.
 
== Биографија ==
Кариус е роден во Биберах ан дер Рис, [[Баден-Виртемберг]] на 22 јуни 1993 година од Кристин и Харалд Кариус. Харалд сакал неговиот син да стане мотокрос -возач, но дедото на Лорис, Карл, го охрабрил да се фокусира на фудбалот.
 
Кариус учел гимназија во гимназијата во Биберах, додека не се преселил во Англија во 2009 година, каде што тогаш бил приватно обучен.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Биог-никулец}}
[[Категорија:Германски фудбалери]]

Прегледник