Света земја: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 386 бајти ,  пред 3 години
дополнување
(дополнување)
Светоста на оваа област била идеолошка подлога за [[Крстоносните војни]] и повторните муслимански освојувања. И денес конфликтот помеѓу Израел и Палестина е делумно поврзан со религиозните убедувања во врска со контролата над Светата земја.
 
==Светата земја како тема во ументоста==
Голем број аџии ја посетуваат Светата земја секоја година.
* „[[Светата земја (Лагерквист)|Светата земја]]“ - [[роман]] на шведскиот писател [[Пер Лагерквист]] од 1964 година.<ref>''Преводи на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда''. Битола: НИД „Микена“, 2010.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Никулец од областа на религијата}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Крстоносни места]]
[[Категорија:Израелски земји]]

Прегледник