Луковица (Делчевско): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема опис на уредувањето
Според секретарот на бугарската егзархија [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Луковица имало 80 [[Македонци]], егзархисти.<ref name=":1">Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 140-141.</ref>
 
Според пописот од 2002 година, селото Луковица има 269 жители, сите [[Македонци]].<ref>[http://212www.110stat.72gov.46:8080mk/mlsgpublikacii/knigaX.pdf МинистерствоПопис заво локалнаМакедонија самоуправа2002. База- наКнига општински урбанистички планови]10.</ref>
 
На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>

Прегледник