Разлика помеѓу преработките на „Прекршување (физика)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
с
 
 
==Клиничко значење==
[[Image:Geraet beim Optiker.jpg|thumb|right|100px|Фороптер]]
Во [[медицина]]та, особено во [[оптометрија]]та, [[офталмологија]]та и [[ортоптика]]та, ''рефракција'' (''рефрактометрија'') е клинички тест при кој очниот лекар користи [[фороптер]] за утврдување на [[рефракциска грешка|рефракциската грешка]] на окото и препишување на соодветни [[корективна леќа|корективни леќи]]. Притоа, според [[оптичка моќ|оптичката моќ]] и [[фокусно растојание|фокусното растојание]] на различните леќи кои се вметнуваат во фороптерот, се утврдува кои се карактеристиките на леќата која ќе овозможи јасен вид.<ref>{{cite web|url=http://www.eyeglossary.net/#R|title=„Eye Glossary“|accessdate=23.5.2006}}</ref>
 

Прегледник