Разлика помеѓу преработките на „Ломбардија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 158 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 79.25.93.111) и ја поврати преработката 3357488 на KasparBot)
}}
 
'''Ломбардија''' ({{lang-it|Lombardia}}, [[Ломбардиски јазик{{lang-lmo|западноломбардиски]]: ''Lumbardìa'', [[Ломбаридски јазик|источноломбардиски]]: ''Lombardia''Lumbardia}}) е еден од 20. [[региони на Италија]]. Главен град е [[Милано]]. Шестина од населението на Италија живее во Ломбардија и околу една петтина од БДП на Италија се произведува во регионот, правејќи го најнаселен и најбогат регион во државата и еден од најбогатите во цела Европа.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=STAT/09/23&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en|title=EUROPA – Press Releases – Regional GDP per inhabitant in the EU27, GDP per inhabitant in 2006 ranged from 25% of the EU27 average in Nord-Est in Romania to 336% in Inner London|work=Europa (web portal)|date=19 февруари 2009|accessdate=10 мај 2010}}</ref> Главни туристички одредишта во регионот се историските, културните и уметничките градби во Милано (кој е второто туристичко одредиште во Италија),<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.euromonitor.com/_Euromonitor_Internationals_Top_City_Destinations_Ranking|title=Euromonitor Internationals Top City Destinations Ranking > Euromonitor archive|publisher=Euromonitor|date=12 декември 2008|accessdate=10 мај 2010}}</ref> [[Бреша]], [[Мантова]], [[Павија]], [[Комо]], [[Кремона]], [[Бергамо]], [[Сондрио]], [[Леко]], [[Лоди]], [[Варезе]], [[Монца]] и езерата [[Гарда (езеро)|Гарда]], [[Комо (езеро)|Комо]], [[Маџоре (езеро)|Маџоре]] и [[Изео (езеро)|Изео]].
 
Официјален јазик, како и во цела [[Италија]], е италијанскиот. Традиционални локални јазици се различни дијалекти на [[Ломбардиски јазик|ломбардискиот]] јазик (западно- и источноломбардиски), како и некои дијалекти [[Емилијански јазик|емилијанскиот]] јазик, говорени во некои делови на покраините [[Покраина Мантова|Мантова]], [[Покраина Павија|Павија]] и [[Покраина Кремона|Кремона]]. Според [[Национален статистички институт на Италија|Истат]], скоро 27% од Ломбардијците ги говорат и италијанскиот и ломбардискиот јазик; 9,1% само ломбардискиот, а 57,6% само италијанскиот.<ref>[http://www.istat.it/salastampa/comunicati/non_calendario/20070420_00/testointegrale.pdf La lingua italiana, i dialetti e le lingue stranieri]</ref>

Прегледник