Разлика помеѓу преработките на „Месински Проток“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 202 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
 
==Сообраќај==
[[Податотека:101031 Italie sud 107.jpg|мини|десно|Бродски сообраќај преку протокот. Во позадината се гледа градот Месина.]]
 
Помеѓу [[Месина]] во Сицилија е поврзан со Апенинскиот Полуостров со [[траект]] до [[Вила Сан Џовани]], на неколку километри северно од [[Реџо Калабрија]]; на него се превезуваат и вагоните од железничката линија Палермо-Неапол. Помеѓу Месина до Реџо Калабрија сообраќа и [[хидроглисер]].
 

Прегледник