Разлика помеѓу преработките на „Месински Проток“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 148 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
| native_name_lang = it
| other_name =
| image = MessinaStraitStrait of Messina from Dinnammare.jpg
| alt =
| caption = СателитскаПоглед снимкана протокот од протокотпланината Динамаре, Сицилија.
| image_bathymetry =
| alt_bathymetry =
| benches =
| cities = [[Месина]], [[Вила Сан Џовани]], [[Реџо Калабрија]], [[Шила]]
| pushpin_map = Средоземно Море
| pushpin_label_position = <!-- left, right, top or bottom -->
| pushpin_map_alt =
 
==Преселба на птиците==
[[Податотека:Strait of Messina from Dinnammare.jpg|мини|десно|Поглед на протокот од планината Динамаре, Сицилија.]]
Месинскиот Проток го прелетуваат многу видови птици во нивната [[преселба на птиците|годишна преселба]] кон северна Европа. Поради стеснетиот облик на земјиштето, местото е минувалиште за дури 300 вида преселници, вклучувајќи 35.000 [[граблива птица|грабливки]] во пролетниот период.<ref>{{нмс|url=http://www.surfbirds.com/mb/Features/messina/messina-0302.html|title=European Birding Hot Spot: The Strait of Messina, southern Italy|last=Corso|first=Andrea|date=|website=www.surfbirds.com|archive-url=|archive-date=|dead-url=|access-date=}}</ref> Меѓу нив најчести се [[осојад]]от и [[блатна еја|блатната еја]], а редовно летаат и [[планински орел|планинскиот орел]] и [[египетски мршојадец|египетскиот мршојадец]]. Во крајбрежните солени езера одмораат видови како [[црн ибис|црниот ибис]], [[фламинго|пламенецот]] (фламинго), [[долгонога шлука|долгоногата шлука]] и разни [[штркови]]. Динамаре и другите планини од венецот Пелоритани се особено погодни места за [[набљудување на птици]] во лет.
 

Прегледник