Разлика помеѓу преработките на „Ногоплоди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 10 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Taxobox
| name = НожноплодниНогоплодни
| image = Podocarpus macrophyllus inumaki.JPG
| image_width = 240px
| classis = [[Иглолисни|Четинари]]
| ordo = [[Боровидни]]
| familia = '''НожноплодниНогоплодни'''
| familia_authority = Endl.
| subdivision_ranks = Родови
}}
 
'''НожноплоднитеНогоплодни''' ([[науч.]] ''Podocarpaceae'') — големаголемо [[Фамилијасемејство (биологија)|фамилијасемејство]] на претежно [[иглолисни]] растенија, претежно од [[јужна полутопка|јужната полутопка]]. ФамилијатаСемејството се состои од 156 [[вид (биологија)|видови]] [[зимзелено растение|зимзелени]] [[дрво|дрва]] и [[грмушка|грмушки]]. <ref name="eckenwalder2009"> James E. Eckenwalder. 2009. ''Conifers of the World''. Timber Press: Portland, OR, USA. ISBN 978-0-88192-974-4. </ref> Овие се поделени во 19 [[род (биологија)|рода]], ако го броиме родот ''Phyllocladus'', и ако ги прифатиме родовите ''Manoao'' и ''Sundacarpus''.
 
ОвааОва фамилијасемејство е класичен пример за [[антарктичка флора]], со главни центри на [[биоразновидност|разновидност]] во [[Австралазија]], особено застапени во [[Нова Каледонија]], [[Тасманија]] и [[Нов Зеланд]], и малку помалку застапени во [[Малезија]] и [[Јужна Америка]] (главно на [[Анди]]те). Неколку родови виреат северно од [[екватор]]от во [[Индокина]] и на [[Филипините]]. Родот [[ногоплод]] (''Podocarpus'') е распространет на север дури до [[Јапонија]] и јужна [[Кина]] и [[Азија]], [[Мексико]] и [[Америка]]. Родот ''[[Nageia]]'' вирее до јужна [[Кина]] и јужна [[Индија]]. Два рода се застапени и во [[супсахарска Африка]] - широкораспространетите ногоплодови и [[ендемизам|ендемскиот]] [[африкански ногоплод]] (''Afrocarpus'').
 
''[[Parasitaxus usta]]'' е единственото [[паразит]]ско [[голосеменица|голосемено]] растение. Вирее во [[Нова Каледонија]], каде е паразит на друг ножноплодестногоплоден вид, ''[[Falcatifolium taxoides]]''. <ref name="sinclair2002"> William T. Sinclair, R. R. Mill, M. F. Gardner, P. Woltz, T. Jaffré, J. Preston, M. L. Hollingsworth, A. Ponge, and M. Möller. 2002. "Evolutionary relationships of the New Caledonian heterotrophic conifer, ''Parasitaxis usta'' (Podocarpaceae), inferred from chloroplast trnL-F intron/spacer and nuclear rDNA ITS2 sequences". ''Plant Systematics and Evolution'' '''233'''(1-2):79-104. {{doi|10.1007/s00606-002-0199-8}}</ref>
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.conifers.org/po/index.htm НожноплодниНогоплодни (''Podocarpaceae'')] на базата на голосеменици {{en}}
 
 

Прегледник