Разлика помеѓу преработките на „Роберт Алаѓозовски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 560 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
|premier = [[Зоран Заев]]
|term_start = [[1 јуни]] [[2017]]
|term_end = во[[4 службајуни]] [[2018]]
|predecessor = [[Елизабета Канческа Милевска]]
|successor = [[Асаф Адеми]]
|birth_date = {{birth date and age|1973|10|27|df=y}}
|birth_place = [[Струмица]], [[СФРЈ|Југославија]]
}}
 
'''Роберт Алаѓозовски''' ({{роден на|27|октомври|1973}} во {{роден во|Струмица}}) — [[Македонија|македонски]] есеист, раскажувач, критичар и преведувач.<ref>[http://www.blesok.com.mk/avtor.asp?lang=mac&id=720 Писателска биографија]</ref>. Во периодот од [[1 јуни]] [[2017]] до [[4 јуни]] [[2018]] година бил [[Министер за култура на Република Македонија]].
 
==Биографија==
 
==Надворешни врски==
 
{{S-start}}
{{S-off}}
{{S-bef|before=[[Елизабета Канческа Милевска]]}}
{{s-ttl|title={{nowrap|[[Министерство за култура на Македонија|Министер за култура]]}}|years=[[1 јуни]] [[2017]] - [[4 јуни]] [[2018]] }}
{{S-aft|after=[[Асаф Адеми]]}}
{{S-end}}
 
{{Влада на Македонија (2017)}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Алаѓозовски, Роберт}}
 
[[Категорија:Писатели од Струмица]]
[[Категорија:Македонски есеисти]]

Прегледник