Прејди на содржината

Даниел Московски: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Нема опис на уредувањето
Данаил бил најмладиот син на [[Александар Невски]], големиот кнез на [[Владимир]], [[Новгород]] и [[Москва]]. Според традицијата, неговиот татко ја разделил својата територија на своите синови. Тој, како најмал го добил најмалото и тогаш неважно [[кнежество Москва]] кога по смртта на Невски, Даниел станал официјален владетел.
 
Во првите осум години управувал неговиот чичко [[Јарослав III]]. По смртта на Јарослав, Даниел водел војни против своите браќа Димитриј и [[Андреј III]] за управување на големото кнежество Владимир. И покрај неуспехот во овие војни, во [[1300]] година го заробил кнезот на [[РјазанРјазањ]] и добил територијални проширувања а во [[1302]] година починал Иван Переславски кој не оставил наследник, туку во својот тестамент напишал дека му ги отстапува неговите територии на својот роднина од Москва.
 
Во 1303 година Даниел починал.