Прејди на содржината

Томас Милер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 137 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Infobox football biography 3
| name = {{flagicon|Германија}} Томас Милер
| image = [[File:FIFA WC-qualification 2014 - Austria vs. Germany 2012-09-11 - Thomas Müller 01 edit.JPG|250px|]]
| caption = Милер во настап за [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]] во 2012 година
| birth_place = [[Валхајм Обербајерн]], [[Западна Германија]]
| height = {{height|m=1.86|precision=0}}<ref name="FCBprofile"/>
| position = [[ForwardСреден (associationред football(фудбал)|Напаѓач]],среден [[Midfielder#Winger|Крилоред]], [[Централен-ОфанизивенНапад (фудбал)|напаѓач]]
| currentclub = [[ФК{{Fb Баернteam Минхен|БаернBayern Минхен]]Munchen}}
| clubnumber = 25
| youthyears1 = 1993–2000
| youthclubs1 = ТСВ Пахл
| youthyears2 = 2000–2008
| youthclubs2 = [[Баерн{{Fb Минхенteam Јуниори|БаернBayern Минхен]]Munchen}}
| years1 = 2008–2009
| clubs1 = [[ФК{{Fb Баернteam МинхенBayern II|Баерн МинхенMunchen II]]}}
| caps1 = 35
| goals1 = 16
| years2 = 2008–
| clubs2 = [[ФК{{Fb Баернteam Минхен|БаернBayern Минхен]]Munchen}}
| caps2 = 284<!--DOMESTIC LEAGUE APPS ONLY -->
| goals2 = 104<!--DOMESTIC LEAGUE GOALS ONLY -->
| nationalyears1 = 2004–2005
| nationalteam1 = {{flagicon|Германија}} [[Germany national youth football team|Германија 16]]
| nationalcaps1 = 6
| nationalgoals1 = 0
| nationalyears2 = 2007
| nationalteam2 = {{flagicon|Германија}} [[Germany national youth football team|Гермнаија 19]]
| nationalcaps2 = 3
| nationalgoals2 = 0
| nationalyears3 = 2008
| nationalteam3 = {{flagicon|Германија}} [[Germany national youth football team|Гермнанија 20]]
| nationalcaps3 = 1
| nationalgoals3 = 1
| nationalyears4 = 2009
| nationalteam4 = {{flagicon|Германија}} [[Germany national under-21 football team|Германија 21]]
| nationalcaps4 = 6
| nationalgoals4 = 1
| nationalyears5 = 2010–
| nationalteam5 = {{flagicon|Германија}} [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]]
| nationalcaps5 = 85
| nationalgoals5 = 37
| club-update = 15:18, 1 April 2017 (UTC)
| nationalteam-update = 17:55, 26 March 2017 (UTC)
| medaltemplates =
{{MedalCountry| {{Flagu|Германија}}}}
{{MedalCompetition|[[Фифа Светско првенство]]}}
{{Medal|W|[[Фифа Светско првенство 2014|2014]]|}}
{{Medal|3rd|[[Фифа Светско првенство 2010|2010]]|}}
{{MedalCompetition|[[Уефа Лига на шампиони ]]}}
{{Medal|B|[[UEFA Euro 2012|2012]]|}}<!--Though there was no third place playoff, UEFA decided in the 2012 edition to award the semi-final losers (Germany and Portugal) bronze medals for the first time: http://www.uefa.com/multimediafiles/download/competitions/euro/91/87/57/918757_download.pdf-->
}}
 
'''Томас Милер''' ([[германски]]: Thomas Müller) е [[Германија|​​германски]] [[фудбал]]ер. Роден е на [[13 септември]] [[1989]] година во [[Вајлхајм]], град во Jужна [[Баварија]].
'''Томас Милер''' ([[германски]]: Thomas Müller) е [[Германија|​​германски]] [[фудбал]]ер, [[Среден ред (фудбал)|играч од средниот ред]] или [[Напад (фудбал)|напаѓач]] на [[ФК Бајерн Минхен|Бајерн Минхен]] и на [[Фудбалска репрезентација на Германија|германската репрезентација]]
 
==Кариера==
===Клупска===
'''Томас Милер''' ([[германски]]: Thomas Müller) е [[Германија|​​германски]] [[фудбал]]ер. Роден е на [[13 септември]] [[1989]] година во [[Вајлхајм]], град во Jужна [[Баварија]].
Милер отиде во [[Бајерн Минхен]] во [[2000]], на само 10 години, а се разви во Бајерновата фудбалска школа. За резервната екипа на Бајерн, Милер го направи своето деби во [[март]] [[2008]] година против SpVgg Unterhachin. Во дебито постигна гол и одигра два натпревари во сезоната 2007-08, пред да биде повреден.
 
Милер отидему восе приклучил на [[Бајерн Минхен]] во [[2000]], на само 10 години, аи се развиразвивал во Бајерновата фудбалска школа. За резервната екипа на Бајерн, Милер го направи своето деби во [[март]] [[2008]] година против SpVgg Unterhachin. Во дебито постигна гол и одигра два натпревари во сезоната 2007-08, пред да биде повреден.
 
Наредната сезона Бајерновите резерви се квалификува за новоформираната 3. Лига и Милер стана еден од клучните играчи - настапи во 32 од 38 натпревари, постигна 15 гола и стана петтиот стрелец на сезоната. Загра и за првиот тим во пријателски претсезонски натпревари, а првиот [[Бундеслига]]шки настап го имаше на [[15 август]] [[2008]] година против [[ФК Хамбург]]. Тој имаше три настапи во Бундеслигата таа сезона; а со тоа го направи своето деби во [[Лига на Шампиони|Лигата на Шампионите]] на [[10 март]] [[2009]], влегувајќи во 72 минута, наместо [[Бастијан Швајнштајгер|Швајнштајгер]], каде го победи [[ФК Спортинг]] 7:1. Го постигна последниот гол за Бајерн во тој натпревар.
 
===Репрезентациска===
ДебиДебитирал за националниот тим имаше во натпреварот против [[Фудбалска репрезентација на Аргентина|Аргентина]].
 
==Признанија==
* Добитник на златна копачка 2010
* Најдобар млад играч 2010
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
==Надворешни врски==
* [http://www.fussballdaten.de/spieler/muellerthomas/ Статистика] на Fussballdaten.de
 
{{Navboxes
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Милер, Томас}}
|bg= white
|fg= black
|bordercolor= black
|title= Состави на Германија
|list1=
{{Состав на Германија на Светското првенство 2014}}
{{Состав на Германија на Светското првенство 2018}}
}}
 
{{Нормативна контрола}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Милер, Томас}}
[[Категорија:Германски фудбалери]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Бајерн Минхен]]