Трка околу Фландрија 2014: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Трка околу Фландрија 2014''' — 98. издание на еднодневниот [[Класични велосипедски трки|монументален класик]] [[Трка околу Фландрија]]. Била одржана на 6 април 2014 на растојание од 259 километри од [[БригеБрухе]] до [[Ауденарде]].<ref>[http://rvv.pro.p.assets.flandersclassics.be/files/2270/original/rvv2014-elite-men-roadmap.pdf?1387197265 rvv.be - Roadmap pdf]</ref> Претставувала осма трка во сезоната на [[Светска турнеја UCI 2014|Светската турнеја]].
 
Во завршницата на четири велосипедисти, Швајцарецот [[Фабијан Канчелара]] ја освоил трката за израмнување на рекордот<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingweekly.co.uk/racing/tour-of-flanders/cancellara-im-spartacus-flanders-119897|first=Грегор|last=Браун|work=Cycling Weekly |publisher=IPC Media|date=6 април 2014|accessdate=6 април 2014|title=Канчелара: „Јас сум Спартак на Фландрија“}}</ref> по трет пат — втора година по ред — пред белгиската тројка [[Грег ван Авермет]], [[Сеп Ванмарке]] и [[Стејн Ванденберг]].<ref>{{cite news|url= http://www1.skysports.com/cycling/news/12040/9252690/tour-of-flanders-fabian-cancellara-wins-after-pipping-greg-van-avermaet-and-sep-vanmarcke|first=Мет|last=Вестбај|work=Sky Sports|publisher=BSkyB|date=6 април 2014|accessdate=6 април 2014|title=Фабијан Канчелара победи откако ги претекна Грег ван Авермет и Сеп Ванмарке}}</ref>

Прегледник