Разлика помеѓу преработките на „Иван Перишиќ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
Во 2009 година Перишиќ бил испратен на позајмица во белгискиот прволигаш [[ФК Роселар|Роселар]], со цел да собере играчко искуство. Тој одиграл половина сезона во која бил многу успешен постигувајќи 5 гола на 18 лигашки настапи.
 
=== Клуб БригеБрухе ===
По успешната полу-сезона во Белгија тој им оставил многу силен впечаток на челниците на еден од водечките клубови во лигата, [[ФК Клуб БригеБрухе|Клуб БригеБрухе]]. На [[26 август]] [[2009]] официјално го комплетира својот трансфер од [[ФК Сошо|Сошо]] за сума од 250,.000 [[евро|€]] и потпишувајќи три годишен договор со БригеБрухе.
 
Своето деби за новиот тим го имал на [[13 септември]] [[2009]] против екипата на [[ФК Генк|Генк]], во натпревар што завршил нерешено 1-1, а токму тој го постигнал израмнувачкиот погодок за својот тим во 45-тата минута. Сезоната ја завршил со 9 постигнати гола во 33 првенствени настапи.
 
Во следната сезоната Перишиќ го покажал сиот свој талент постигнувајќи 22 првенствени гола за БригеБрухе, вклучувајќи ги и четирите против [[ФК Шарлероа|Шарлероа]] во победата со 5-0. Перишиќ воедно бил најдобар стрелец во Белгиската Јупилер лига за сезоната 2010-2011, а истотака бил избран и за играч на сезоната во Белгија. Сепак, слабото четврто место на БригеБрухе во првенството не ги задоволува апетитите на Перишиќ и тој решил да го напушти клубот по завршувањето на сезоната.
 
=== Борусија Дортмунд ===
[[Категорија:Фудбалери од Бундеслига]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Хајдук Сплит]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Клуб БригеБрухе]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Борусија Дортмунд]]
[[Категорија:Фудбалери на ВФЛ Волфсбург]]

Прегледник