Разлика помеѓу преработките на „Општина Сарај“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 110 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
| слика знаме=Flag of Saraj Municipality.svg
| популација= 35.408
| проценка на популација= 41.226
| проценка на популација= 41.226<ref name="ДЗС">{{наведена мрежна страница|url=http://makstat.stat.gov.mk/PXWeb/pxweb/mk/MakStat/MakStat__Naselenie__ProcenkiNaselenie/126_Popis_Ops_NasPolStar3112_mk.px/table/tableViewLayout2/?rxid=46ee0f64-2992-4b45-a2d9-cb4e5f7ec5ef|title=Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години|publisher=[[Државен завод за статистика на Република Македонија]]|language=македонски|accessdate=2 мај 2018}}</ref>
| датум на проценка= 31.12.2016
| површина=229,06
| густина=154,58
| број места=23
| градоначалник=[[Блерим Беџети]]
| градоначалник=[[Блерим Беџети]]<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.sec.mk/zakluchok-za-konechnost-na-rezultati-od-glasanjeto-vo-vtoriot-krug-na-lokalnite-izbori-2017/|title=Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017|last=|first=|date=|work=[[Државна изборна комисија на Македонија]]|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=3 декември 2017}}</ref>
| членови=19
| адреса=Општина Сарај 1000 Скопје
| населени места=Селата: [[Арнакија]], [[Бојане]], [[Буковиќ]], [[Глумово]], [[Горно Свиларе]], [[Грчец]], [[Дворце]], [[Долно Свиларе]], [[Кондово]], [[Копаница]], [[Крушопек]], [[Ласкарци]], [[Љубин]], [[Матка (село)|Матка]], [[Паничари]], [[Радуша]], [[Раовиќ]], [[Рашче]], [[Рудник Радуша]], [[Сарај (село)|Сарај]], [[Семениште]], [[Чајлане]] и [[Шишево]]
}}
 
[[File:Saraj Municipality.svg|thumb|right|245px|Карта на општина Сарај со селските атари.]]
[[File:Ethnic groups of Saraj Municipality.svg|thumb|right|245px|Демографска карта на општина Сарај со селските атари.]]
 
'''Општина Сарај''' — [[општини во Македонија|општина]] во [[Град Скопје]], северна Македонија. Моментален [[градоначалник]] е Беким Мурати.<ref>http://217.16.84.17/Results.aspx?RaceID=1&UnitID=66&IsPS=0&Turnout=0&LangID=1 Државна изборна комисија</ref>
 
 
== Демографија ==
| Според проценка наод популација=2016 година, општина Сарај има 41.226 жители.<ref name="ДЗС">{{наведена мрежна страница|url=http://makstat.stat.gov.mk/PXWeb/pxweb/mk/MakStat/MakStat__Naselenie__ProcenkiNaselenie/126_Popis_Ops_NasPolStar3112_mk.px/table/tableViewLayout2/?rxid=46ee0f64-2992-4b45-a2d9-cb4e5f7ec5ef|title=Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години|publisher=[[Државен завод за статистика на Република Македонија]]|language=македонски|accessdate=2 мај 2018}}</ref>
 
== Општествени институции ==
 
== Администрација и политика ==
Во 2017 година, општината имала вкупно 540 вработени, од кои 31 биле вработени во општинската администрација, а останатите во општинските јавни [[Претпријатие|претпријатија]].<ref>„Мора ли Шилегов да прима 101 нов работник, кога на располагање има 7.620?“, ''Скопско Ехо'', бр. 75, 7.6.2018, стр. 4-5.</ref> Градоначалник на општина Сарај е [[Блерим Беџети]] од редовите на [[ДУИ]]. Тој бил избран на [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори од 2017 година]] за мандат од четири години.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.sec.mk/zakluchok-za-konechnost-na-rezultati-od-glasanjeto-vo-vtoriot-krug-na-lokalnite-izbori-2017/|title=Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017|last=|first=|date=|work=[[Државна изборна комисија на Македонија]]|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=3 декември 2017}}</ref> Советот на општина Сарај е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:
 
[[File:Council of Saraj Municipality 2017.svg|thumb|300px|center|{{legend|#3EA5DD|ДУИ: 10 места}} {{legend|#000000|БЕСА: 5 места}} {{legend|#800080|АА: 4 места}}]]

Прегледник