Разлика помеѓу преработките на „Свети Наум Охридски Чудотворец“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Отстрането уредувањето на 87.97.209.12 (разговор), вратено на последната верзија на Sashko1999
с (Отстрането уредувањето на 87.97.209.12 (разговор), вратено на последната верзија на Sashko1999)
Ознака: Отповикување
|prayer_attrib=
}}
'''Свети Наум Охридски Чудотворец''' (са. [[830]] - [[23 декември]] [[910]]) - [[Среден век|средновековен]] Българскисловенски научник, [[писател]], учител, и еден од основоположниците на [[Словенска писменост|словенската писменост]] и [[БългарскатаМакедонска книжевност|македонската писменост]] и просвета.
[[Податотека:Св Наум.JPG|мини|лево|Манастирот „Св. Наум Охридски“ на брегот на [[Охридското Езеро]]]]
 

Прегледник