Прејди на содржината

Подласко Војводство: Разлика помеѓу преработките

[проверена преработка][проверена преработка]
 
==Управна поделба==
[[Податотека:Bialystok. Im Sonnenlicht glänzen die Fassaden der Altstadt. Im Hintergrund der Turm der Rochuskirche..jpg|мини|десно|250п|Улица во центарот на [[Бјалисток]].]]
[[Податотека:Ul. Kościuszki widziana z Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach.JPG|мини|250п|Центарот на [[Сувалки]].]]
 
[[Податотека:Panorama Łomży 2008.jpg|мини|250п|Широк поглед на [[Ломжа]].]]
[[Податотека:Augustow 03.jpg|мини|250п|Базиликата „Свето Срце“ во [[Аугустув]].]]
[[Податотека:Podlaskie - Bielsk Podlaski - Bielsk Podlaski - Mickiewicza 45 - Ratusz 01.JPG|мини|250п|Градскиот дом и плоштадот во Бјелск Подласки]]
Подлаското војводство е поделено на 17 [[окрузи во Полска|окрузи]], од кои 3 се градски, а 14 се земски. Тие пак се поделени на вкупно 118 [[општини во Полска|општини]].