Разлика помеѓу преработките на „Национален парк Разна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
(поправки)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Националниот парк е создаден за да се заштити [[Езеро Разна|езерото Разна]], второ по големина езеро во Латвија, заедно со околните области. Поради ова, 14% од површината на националниот парк се состои од водена површина. Вредни [[Екосистем|екосистеми]] се природните [[листопадни шуми]], со многу ретки видови на растенија, кои се наоѓаат на неколку од 26-те острови во езерото Ежезерс. Од висока вредност се исто така полуприродните пасишта.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
 
* [[Листа на национални паркови во Балктикот]]

Прегледник