Донтов метод: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 14 бајти ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-==Видете исто така== +==Поврзано==)
с (Bot: Migrating 26 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q337866 (translate me))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-==Видете исто така== +==Поврзано==))
Во Македонија Донтовиот метод се користи од [[локални избори 1996|локалните избори 1996 година]], кога е воведен за распределба на мандатите на изборите за советници во општините. На [[Македонски парламентарни избори, 1998|парламентарните избори во 1998 година]] овој метод се користи за распределба на 35 мандати од пропорционалната листа, а од [[Македонски парламентарни избори, 2002|парламентарните избори 2002 година]] се користи за распределба на сите мандати во [[Собранието на Република Македонија]].
 
==Поврзано==
==Видете исто така==
*[[Избори во Македонија]]
 

Прегледник