Разлика помеѓу преработките на „Ислам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 13 бајти ,  пред 2 години
Одбиена последната промена (од 79.126.172.159) и ја поврати преработката 3625132 на Bjankuloski06
(Одбиена последната промена (од 79.126.172.159) и ја поврати преработката 3625132 на Bjankuloski06)
{{Ислам}}
'''Исламот''' ([[арапски]] الإسلام, ''al-’islām''; <small>се изговара:</small> {{Audio|ar-al_islam.ogg|{{IPA|[ɪs.ˈlæːm]}}}} — значи: „потчинување“, „предавање“ или „покорување“ [кон [[Алах|Бога]]]<ref>[http://www.makislam.info/makislam/Naslovna/ МакИслам, дефиниција на поимот „Ислам“]</ref>) е [[Монотеизам|монотеистичка религија]] која се вбројува во [[аврамска религија|аврамските религии]] и е втора [[религија]] по распространетост во светот. Следбениците на оваа религија се нарекуваат '''[[муслиман|муслимани]]'''. Муслиманите веруваат дека [[Бог]] ја предал својата божествена реч во облик на откровенија преку разни [[пророк|пророци]] и дека [[Мухамед]] бил последниот [[Исламски пратеници|Божји Пратеник]]. Исламот најдобро се дефинира според [[Куран]]от кој за муслиманите е безгрешна реч предадена од [[Алах]] џ.ш. на [[Мухамед]] а.с. Според исламските научници исламот се дефинира како систем на закони и распореди за олеснување на човечкиот живот и прифаќање на Бог како создател.
 
== Етимологија ==

Прегледник