Разлика помеѓу преработките на „Фосил“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 50 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Во некои случаи замената се појавува толку постепено и во така деликатни размери што никаква „дупка„ во карпата не може да биде воочена и микроструктуралните карактеристики се зачувани и покрај комплетното губење на оригиналниот материјал.
 
Компресираните фосили, како оние на фосилите на [[папрат]]ите се резултат на хемиската редукција на комплексни молекули кои што ги градат ткивата на организмите. Во овој случај фосилите се состојат од оригиналниот материјал, но во геохемиски изменета состојба. Оваа хемиска промена е израз на дијагенеза. Отфтоѕвовѕвуибибиуѕгѕгубу
 
Кога ќе сумираме: фосилизацијата се одвива различно за различни видови на ткива и под различни услови.
Анонимен корисник

Прегледник