Разлика помеѓу преработките на „Кајмакчалан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 427 бајти ,  пред 3 години
#1Lib1Ref
(Исправка на печатна грешка.)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(#1Lib1Ref)
 
==Знаменитости==
За време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]], на Кајмакчалан се воделе тешки борби меѓу [[Бугарска армија|бугарската армија]], од една страна, и [[Француска армија|француската]] и [[Српска армија|српската војска]], од друга страна, како дел од [[Македонски фронт|Македонскиот фронт]], познати како [[Солунски фронт|солунски]]. Притоа, само во периодот од 12 до [[30 септември]] [[1916]] година, во жестоките [[Борбите на Кајмакчалан|борби]]<ref>Александар Стојчев, Македонија и Македонците во Прва светска војна, Воен музеј во состав на Министерство за одбрана на Република Македонија, Скопје, 2017, стр. 85 - 87.</ref> на врвот загинале над 4.600 војници од српската војска. Во составот на двете завојувани војски на фронтот биле мобилизирани голем број на [[Македонци]] од месното население во [[Мариово]] и од цела [[Македонија]]. Во спомен на овој настан, на црквата „[[Св. Илија]]“, сместена на самиот врв, се наоѓа посвета напишана од кралот [[Александар I Караѓорѓевиќ]]. До пред некое време, во [[Црква (објект)|црквата]], во посебна урна, се наоѓало [[Срце|срцето]] на швајцарскиот [[Форензика|форензичар]], публицист и професор, Арчибалд Рајс.<ref>Алекандар Матески, „Убава Македонија - Кајмакчалан“, ''Економија и бизнис'', година 17, број 196, 30 октомври 2014, стр. 92-93.</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник