Разлика помеѓу преработките на „Истибања“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 237 бајти ,  пред 2 години
 
== Култура и спорт ==
Селото Истибања има многу културни традиции како старите песни и ора, а воедно и споменици како старите џамии и куќи во селото. Во селото опстојува културниот уметнички ансамбл „Китка“, а се одржува и фестивалот ''Здравоживо''. Во селото имало активна фудбласка екипа ФК ЛИЛЈАК која играла во општинската лига на Виница , името го носела по селската задруга<ref>[http://www.radiokocani.com/index.php?option=com_content&view=article&id=703:--15--------&catid=42:2011-01-24-08-40-08&Itemid=95| Истибањско Здравоживо]</ref>
*[[Црква „Св. Петка“ - Истибања|Црква „Св. Петка“]] - главната селска црква;
*[[Црква „Св. Стефан“ - Истибања|Црква „Св. Стефан“]] - камен темелник поставен во 2008 година;
Анонимен корисник

Прегледник