Кисело млеко: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 17 бајти ,  пред 4 години
Одбиена последната промена (од 77.78.10.171) и ја поврати преработката 3686091 на Ivana22345
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 77.78.10.171) и ја поврати преработката 3686091 на Ivana22345)
[[Податотека:Latte 025.jpg|мини|Кисело млеко]]
'''Кисело млеко''' е бугарски прехранбен производ направен  со скиселување на [[млеко]]то. Скиселувањето му дава на млекото поинаков вкус што се постигнува преку бактериска [[ферментација]] преку додавање на некоја киселина, како што е сок од лимон или оцет. Киселината предизвикува млекото да коагулира и да се згусне, со што се намалува  растот на штетни бактерии и се подобрува  рокот на траење на производот.
 
Традиционално, киселото  млеко едноставно било свежо млеко што било оставено да ферментира и да се скилсеи со тоа што ке биде чувано на топло место во текот на еден ден, често во близина на шпоретот. Денес киселото млеко се разликува од млекото што се скиселило по природен пат.<ref>"Dairy-Milk". healthyeating.org</ref>

Прегледник