Кисело млеко: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 17 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
(нова)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Latte 025.jpg|мини|Кисело млеко]]
'''Кисело млеко''' е бугарски прехранбен производ направен  со скиселување на [[млеко]]то. Скиселувањето му дава на млекото поинаков вкус што се постигнува преку бактериска [[ферментација]] преку додавање на некоја киселина, како што е сок од лимон или оцет. Киселината предизвикува млекото да коагулира и да се згусне, со што се намалува  растот на штетни бактерии и се подобрува  рокот на траење на производот.
 
Традиционално, киселото  млеко едноставно било свежо млеко што било оставено да ферментира и да се скилсеи со тоа што ке биде чувано на топло место во текот на еден ден, често во близина на шпоретот. Денес киселото млеко се разликува од млекото што се скиселило по природен пат.<ref>"Dairy-Milk". healthyeating.org</ref>
Анонимен корисник

Прегледник