Дрина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 348 бајти ,  пред 4 години
→‎Наводи: дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(→‎Наводи: дополнување)
[[Податотека:Visegrad Drina Bridge 1.jpg|мини|лево|[[Мост на Мехмед паша|Мостот на Мехмед паша]] на реката Дрина кај [[Вишеград]]]]
Правецот на нејзиниот тек е од југ кон север и има доста притоки. Поголеми притоки од лева страна се: [[Сутјеска (река)|Сутјеска]], [[Бистрица (Дрина)|Бистрица]], [[Прача (река)|Прача]], [[Дрињача (река)|Дрињача]] и [[Јања (река)|Јања]], а од десната страна: [[Чехотина]], [[Лим (река)|Лим]], [[Рзав]], [[Љубовиќа]] и [[Јадар (река)|Јадар]].
 
==Дрина како тема во уметноста==
* „Слап на Дрина“ (''Слап на Дрини'') - песна на српскиот писател [[Иво Андриќ]] од 1924 година.<ref>Иво Андрић, ''Ex Ponto - Немири - Лирика''. Београд: Просвета, 1977, стр. 216.</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник