СУ „Илија Николовски Луј“ - Скопје: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
(Новини)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
|општина=[[Општина Центар|Центар]]
|настава на =
|адреса=ул. Црвена скопска општина бр. 4, Скопје
|адреса=
|актуелен директор=[[ЗоранЈован ЏорлевБицевски]]
|веб=ilijanikolovskilujskwww.schoolsdmbuc.edu.mk
}}
 
'''Средното училиште "Илија Николовски Луј"''' се наоѓа во [[Скопје]], [[општина]] - [[Општина Центар|Центар]].
 
== Формирање и развојот ==
Државниот музичко-балетскиот училишен центар „Илија Николовски - Луј“ од [[Скопје]], основан 1945 година, е училиште од посебен интерес за државата. Во него се образуваат кадри од музичката и балетската уметност и како единствен центар од ваков вид тој претставува јадро од кое произлегуваат идните музички и балетски уметници и педагози, кореографи, диригенти, композитори и други музички и балетски културни дејци.
Анонимен корисник

Прегледник