Прејди на содржината

Галички дијалект: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 14 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
==Фонолошки карактеристики==
*фиксиран акцент
*намаленонамалена користењеупотреба на согласката '''Џ''', наместо неа се користиупотребува '''ж'''
*користењеупотреба на '''Ј''' помеѓу две самогласки
*користењеупотреба на '''о''' наместо '''а'''
 
==Морфолошки карактеристики==
Анонимен корисник