Разлика помеѓу преработките на „Алфонсо VIII“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
|}}
 
'''Алфонсо VIII''' ([[11 ноември]] [[1155]], Сорија - [[5 октомври]], [[1214]]) бил крал на КастилјаКастиља од [[1158]] година до неговата смрт, како и крал на [[Толедо]].<ref>[http://web.archive.org/web/20090729180928/http://geocities.com/eurprin/castile.html Titles of the European kings]</ref>. Тој најмногу е познат по големата улога која ја одиграл во времето на [[Реконквиста]]та, и пропаѓањето на [[Алмохадска династија|Алмохадската династија]]<ref>''Medieval Iberia: an encyclopedia'', 61.</ref>.
 
По неговиот пораз во [[Битка кај Аларкос|битката кај Аларкос]], тој ја предводел христијанската коалиција предводена од [[Кралство КастилјаКастиља]], [[Кралство Арагон]], [[Кралство Португалија]] и [[Кралство Навара]] во големата победа над [[муслимани]]те во [[Битка кај Лас Навас де Толуз|битката кај Лас Навас де Толуз]] во [[1212]] година, настан кој го означил почетокот на протерувањето на муслиманите од [[ИберискиПиринејски полуостровПолуостров|ИберискиотПиринејскиот полуостровПолуостров]].
 
По неговиот пораз во [[Битка кај Аларкос|битката кај Аларкос]], тој ја предводел христијанската коалиција предводена од [[Кралство Кастилја]], [[Кралство Арагон]], [[Кралство Португалија]] и [[Кралство Навара]] во големата победа над [[муслимани]]те во [[Битка кај Лас Навас де Толуз|битката кај Лас Навас де Толуз]] во [[1212]] година, настан кој го означил почетокот на протерувањето на муслиманите од [[Ибериски полуостров|Иберискиот полуостров]].
== Наводи ==
{{наводи}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Владетели на Кастиља]]
[[Категорија:Римокатолички монарси]]

Прегледник