Мурсија (автономна заедница): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Мурсија''', службено: '''Регион Мурсија''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''Región de Murcia'') е автномна покраина во [[Шпанија]], која се наоѓа меѓу покраините [[Андалузија]] и [[Валенсија (автономна заедница)|Валенсија]]. Зафаќа површина од 11.313 km<sup>2</sup> и има 1,4 милиони жители. Главен град е [[Мурсија]].
 
{{Шпанија-никулец}}

Прегледник