Столб: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 305 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
 
[[Податотека:Teatro juarez columns guanajuato.jpg|мини|ColumnsСтолбови]]
 
'''СтолбовитеСтолб''' сее носечки елементиелемент вертикално поставенипоставен и служатслужи како лежиште врз коикој се потпиратпотпираат хоризонталните носечки елементи – [[греди]].
 
Како материјал може да се користи [[челик]], [[дрво]], [[армиран бетон]].
 
ФорматаОбликот е во зависност од барањата на потребите на објектот, може да бидат [[Правоаголник|правоаголни]], [[Квадрат|квадратни]], [[Многуаголник|повеќеаголни]], [[Цилиндар|цилиндрични]] итн.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Столбови и первази| ]]
[[Категорија:Архитектонски елементи]]
[[Категорија:Конструктивни системи]]
[[Категорија:Земјотресно инженерство]]

Прегледник