Разлика помеѓу преработките на „Грб на Лихтенштајн“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
}}
 
'''Грбот на [[Лихтенштајн]]''' е официјалниот грб во кнежевството. Грбот е личен грб на кнезот и тој има исклучителни права за негово користење. Ако се користи грбот за интересите на државата, тогаш се дозволува и физички лица да го користат покрај владините институции. Грбот е составен од [[Мантијаплашт (хералдика)|мантијаплашт]] со кралска [[круна]] на врвот и внатре во мантијатаплаштот има [[штит]] поделен на неколку делови. Во секој дел се наоѓа симбол на територијата од [[Европа]] каде Лихтенштајн имал непосреден контакт преку војна или брак од кралската лоза. Првит дел од штитот е резервиран за симболот на [[Шлезија]], вториот за [[Куенринг]], третиот за [[Војводство Тропау|Војводството Тропау]], четвртиот за округот [[Ритберг]] во [[Источна Фризија]]. На дното се наоѓа симболот на [[Војводство Јегерндорф|Војводството Јегерндорф]]. Во центарот се наоѓа симболот на кнезот.
 
== Надворешни врски ==

Прегледник