Столб: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 106 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Столбовите се носечки елементи вертикално поставени и служат како лежиште врз кои...)
 
Нема опис на уредувањето
'''Столбовите''' се носечки елементи вертикално поставени и служат како лежиште врз кои се потпират хоризонталните носечки елементи – [[греди]].
 
Како материјал може да се користи [[челик]], [[дрво]], [[армиран бетон]].
 
Формата е во зависност од барањата на потребите на објектот, може да бидат [[Правоаголник|правоаголни]], [[Квадрат|квадратни]], [[Многуаголник|повеќеаголни]], [[Цилиндар|цилиндрични]] итн.
19

уредувања

Прегледник