Американска академија на уметностите и науките: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|formation = 1780
|extinction =
|type = политички истраженистражувачки центар
|status =
|purpose = повеќедисиплински изучувања на сложени и престојни проблеми
[[Податотека:AAAS exterior 1 - Cambridge, MA.JPG|мини|десно|300п|Домот на академијата во Кембриџ, Масачусетс]]
 
'''Американска академија на уметностите и науките''' ({{lang-en|American Academy of Arts and Sciences}}) — независен истражувачки центар за политичко истражување кој врши повеќедисциплински изучувања на сложени и престојни проблеми од разни области. Членовите на академијата се предводници во академските дисциплини, уметностите, деловното работење и јавниот сектор.
 
== Историја ==
 
== Дејност ==
Денес академијата е сместена во [[Кембриџ (Масачусетс)|Кембриџ]], [[Масачусетс]]. Во состав на нејзината дејност, академијата приредува конференции, организира истражниистражувачки проекти и го објавува тримесечникот ''Dædalus'' („Дедал“). Има околу 4.000 академици и 600 странски почесни членови. Околу 200 члена се добитници на [[Нобелова награда|Нобеловата награда]].
 
== Поврзано ==

Прегледник