Централно Конго: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 16 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
==Географија==
[[Податотека:Bas-congo.JPG|мини|десно|Предел во ДолноЦентрално Конго]]
[[Податотека:Masques BaKongo.JPG|мини|десно|[[Вуду]]-маски од ДолноЦентрално Конго]]
Ова е единствената покраина во земјата што излегува на Море. Се граничи со градот [[Киншаса]] на североисток, покраината [[Кванго (покраина)|Кванго]], [[Ангола]] на југ и [[Република Конго]] и анголската ексклава [[Кабинда]] на север.
 
11

уредување

Прегледник