Зевс: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 1.973 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Грчко божество
| Image = Jupiter Smyrna Louvre Ma13.jpg
| Caption = ''Jupiter de Smyrne'', откриена во [[Смирна]] во 1680 г.
| Name = Зевс
| God_of = '''Крал на боговите''' <br />'''Бог на Небото и Громот'''
| Abode = [[Олимп]]
| Symbol = [[Гром]], [[орел]], [[Домашно говедо|вол]] и [[даб]]
| Consort = [[Хера]]
| Parents = [[Хрон]] и [[Реја]]
| Siblings = [[Посејдон]], [[Ад]], [[Деметра]], [[Хестија]], [[Хера]]
| Children = [[Арес]], [[Атена]], [[Аполон]], [[Артемида]], [[Афродита]], [[Дионис]], [[Хеба]], [[Хермес]], [[Херкул]], [[Елена Тројанска]], [[Хефест]], [[Персеј]], [[Минос]], [[Музи]]те
| Mount = [[Олимп]]
| Roman_equivalent = [[Јупитер (бог)|Јупитер]]
}}
 
Во [[грчката митологија]], '''Зевс''' е крал на боговите, владетел на [[Олимп|планината Олимп]] и бог на [[небо]]то и [[гром]]от. Негови симболи се [[гром]]от, [[орел]]от, [[домашно говедо|волот]] и [[даб]]от. Поради неговото индо-евроско наследство, класичното „собирач на облаци“ доведува одредени иконографски особини од културите на [[Древниот Близок Исток]], како на пример [[жезло]]то. Зевс е често прикажуван од грчки уметници во една од двете пози: стоејќи, исчекорено нанапред, со гром во неговата подигната десна рака или седнат на престол.
 
Од Хрон и Реја настануваат Хестија, Деметра, Хера, Ад, Посејдон и Зевс Хронос ги проголтал сите освен Зевс како што пренесува Хесиод.
Хрон и Реја се божества на небото и земјата двојници на Уран и Гаја чија моќ тиеја узурпирале а нивната врска претставува возобновување на светиот брак , но според траицијата Хрон и Реја се претставувани мошне поразлично од нивните родители Хрон во уметноста е претставен како величествен но и тажно божество со срп в раце тој владеел во златното доба меѓу смртниците а откако бил симнат од тронот од неговиот син Зевс се повлекол во некое далечно кралство понекогаш нарекувано како Островот на блажените,еден од повеќето хеленски замисли за рајот. Во Рим, Хрон бил нарекуван Сатурн.<ref>Дуев.Р ( 2010) Античка Митологија, скрипта за студентите од Институтот за класични студии, Институтoт за филозофија , Институт за историја на уметност</ref>
 
== Зевсовите сопруги ==
 
Според [[Хесиод]]во „[[Теогонијата]]“, Зевс се женел седум пати, меѓутоа освен своите сопруги имал и многу љубовници.
# [[Метида ]]
# [[Темида]]
# [[Еуринома]]
# [[Деметра]]
# [[Мнемосина]]
# [[Лето]]
# [[Хера]]
 
== Ѕевс и Хера ==
Во уметноста таа е претставена како кралица и матрона, често со кралски обележја како скептар и круна.
Хомер ја опишува како волоока и белолакта ,епитети кои ја означуваат нејзината убавина.
[[Податотека:Arheologicheski-Hera.jpg|мини|Статуа на Хера од 2 век.п.н.е]]
 
== Децата на Зевс и Хера ==
 
Ејлејтија,Хеба,Хефајст и Арес се деца на Хера и Ѕевс.
Ејлејтија,божица на раѓањето. Ѕевс и Хера имале 4 деца:Ејлејтија,Хеба,Хефајст и Арес/Арес.Ејлејтија како божица на раѓањето го делела овој атрибут со својата мајкаОвој атрибут го имала и Артемида.
 
 
Анонимен корисник

Прегледник