Разлика помеѓу преработките на „Николај Чернишевски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Философија +Филозофија))
По 1857 година целото негово внимание е насочено кон економските и политички проблеми во Русија. Заедно со Херцен станува еден од креаторите на [[Народњаштво|народњаштвото]]. Влијанието на Чернишевски во руското општество расте силно особено по укинувањето на крепсоничките односи на 19 февруари 1861 година. Во своето најпознато дело ''"Што да се прави"'' (1862-1863 година) Чернишевски го опишува животот на луѓето во новото општество на ''" разумни егоисти "'', кои живеат од својот труд и на нов начин го организираат одговараат семеен живот и животот во општеството.
 
Поради својата политичка и литературна дејност Чернишевски е уапсен и осуден во 1864 година на 7 години тешка работа и вечен прогон на [[Сибир]]. Откако ја ислужува својата присилна казна, во 1871 година тој е населен во Виљуската тврдина, каде живее до 1883 година, кога му е дозволено да се прсели во [[АстраханАстрахањ]] под постојан полициски надзор. Во јуни 1889 година Чернишевски добива дозвола да живее во својот роден град Саратов, каде што умира на 29 октомври истата година.
 
==Дела==

Прегледник