Западносибирска Низина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Siberian plain.jpg|мини|десно|300п|Поглед на Западносибирската Низина од [[Транссибирска железница|Транссибирската железница]] кај Татарск.]]
[[Податотека:Западная Сибирь.jpg|мини|десно|250п|Опфат на Западносибирска Низина во рамките на [[Северна Азија]].]]
'''Западносибирска Низина''' ({{lang-ru|Западно-Сибирская низменность}}) или '''Западносибирска Рамница''' (''{{јаз|ru|Западно-Сибирская равнина}}'') — голема [[рамница]] која го зазема западниот дел на [[Сибир]], помеѓу венецот [[Урал (планина)|Урал]] на запад, реката [[Енисеј]] на исток и [[Алтајски Планини|Алтајските Планини]] на југоисток. Голем дел од низината се одликува со слаб исцед и затоа ги содржи најголемите мочуришта и плавни рамници на светот. Поважни градови во неа се [[Омск]], [[Новосибирск]], [[Томск]] и [[ЧелјабинскЧељабинск]]. Над половина од нејзината површина има надморска височина помала од 100 метри<ref>{{нмс
|url=http://www.britannica.com/eb/article-38578/Russia
|title=Russia

Прегледник