Разлика помеѓу преработките на „Воздухопловство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 24 бајти ,  пред 3 години
Создадено преведувајќи ја страницата „Ваздухопловство
(Создадено преведувајќи ја страницата „Ваздухопловство“)
 
(Создадено преведувајќи ја страницата „Ваздухопловство“)
[[Податотека:Early_flight_02562u_(4).jpg|десно|мини|293x293пкс|Првиот лет на балон го направил  Жан-Франсоа Pilatr де Roze, [[23 ноември|23. Ноември]] [[1783]]. година.]]
[[Податотека:Aeronautics2.jpg|десно|мини|252x252пкс|Илустрација на балони од 1818.]]
'''Воздухопловство е''' дејност поврзана со летање во воздушниот простор. Ги вклучува и ги обединува сите [[Човек|човекови]] активности поврзани со летање со [[Механика|механички]] уреди, наречени [[Воздухоплов|авиони]]. Поимот воздухопловтсво ги вклучува сите воздухоплови со повеќекратна употреба. Воздухопловството може да биде пилотирано или непилотирано. Во својата прогресивна историја од еден век, воздухопловтсвото многу брзо се развило, во голем број хетерогени видови, а во дивергентни насоки. Ваздухопловство чини велики скуп чиниоца, са различитим појмовима. Од припреме специфичног кадра па све до изласка ваздухоплова из оперативне употребе, као и сва пратећа инфраструктура. Воздухопловтсвото содржи голем број чинители. Од припрема на специјализиран кадар па се до излез на воздухопловот од оперативна употреба. Сетоо тоа е пропратено со соодветна ининфраструктура
 
 
14

уредувања

Прегледник