Разлика помеѓу преработките на „Корејски календар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 50 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Календари користејќи го HotCat)
Ознака: Изворно уредување 2017
{{внимание}}
{{викификација}}
Традиционалниот '''Kорејски календар''' е лунисоларниот календар, како и традиционалните календари на другите источно-азиски земји. Датуми се пресметуваат од Корејскиот меридијан (135-ти меридијан исток во денешно време за Јужна Кореја), а празниците и фестивалите се базирани во корејската култура.
 

Прегледник